Úvodník
Milé čtenářky, milí čtenáři, kedves olvasó,
poslední dobou čteme a slýcháme o Maďarsku v médiích čím dál častěji zejména v souvislosti s kontroverzními politickými rozhodnutími. Zvýšený zájem o maďarskou kulturu lze nicméně v uplynulých dvou desetiletích sledovat celoevropsky i bez ohledu na nové zákony. Odráží se to na velkém množství překladů například v německojazyčném prostoru, ale i na českém knižním trhu; stvrzení zájmu o maďarskou literaturu je možno vidět také v udělení Nobelovy ceny za literaturu Imre Kertészovi v roce 2002.
Poté, co tvořily překlady z maďarštiny součást Panevropských pikniků (04/2009, Parti Nagy), Středoevropských portrétů (7-8/2011, Bánkiová, Esterházy) a Visegrádské vícejazyčnosti (11/2012, Bodor, Hunčík), splácí i Plav po mnoha ročnících svůj dluh maďarské literatuře a věnuje jí celé číslo. Snad i jako dodatečný dárek ke sto šedesátým narozeninám české univerzitní hungaristiky.
Úvodní rozhovor se spisovatelem Ferencem Barnásem, a zejména esej pražského hungaristy Evžena Gála, přibližují českému čtenáři politický i literární kontext současného Maďarska a poukazují také na paralely k české kultuře a historii. Výběr beletristických textů se vyznačuje především množstvím odlišných pohledů na uherskou nížinu. Jak ji vidí malý chlapec za turecké okupace v oceněném textu Viktora Horvátha? A jak slovenští Maďaři Lajose Grendela? Do syrové současnosti můžeme nahlédnout díky mudrlantským pohádkám Lajose Partiho Nagye, jež v sobě skrývají historické i aktuální narážky a berou si na paškál věčné maďarské téma „hledání identity“. Otázku „co nebo kdo je to Maďar“ si kladou maďarští autoři jako příslušníci národa, který se odnepaměti častěji než jiní vyrovnává s tím, že se ocitl – jazykem počínaje – osamocen vprostřed Evropy.
Přeji vám, abyste pro sebe v čísle objevili nové úhly pohledu na Maďarsko a získali chuť jeho literaturu a kulturu poznat ještě blíž. V následujících dvou číslech zůstaneme také ve středoevropské kotlině: V příštím čísle se můžete těšit na překlady laureátů letošní Ceny Jiřího Levého, v dalším pak na procházku magickou Prahou, jak ji popsala slova cizích jazyků.
Příjemné čtení.
Anna Koubová
Obsah
Ferenc Barnás
O normálnosti abnormálnosti
Esej k tématu
Evžen Gál
Národní siloprostor
Téma
Viktor Horváth | Lenka Kubelová
Turecké zrcadlo
Aladár Kuncz | Alžběta Vaculíková
Černý klášter
Lajos Grendel | Veronika Erdélyiová
Život ve čtyřech týdnech
Ferenc Barnás | Jiří Zeman
Jiná smrt
Béla Csorba | Matěj Matela
Věštby
Lajos Parti Nagy | Robert Svoboda
Maďarské pohádky
György Spiró | Robert Svoboda
Žena, propánakrále!
Recenze
Jan M. Heller
Devátý
(Ferenc Barnás: A kilencedik)
Jan M. Heller
Vzpomínky na dusno
(Endre Kukorelly: Údolie víl)