Pokud bychom chtěli stručně shrnout, co zásadního se u nás v posledních letech událo ve spojení s africkou kulturou, není možné opomenout – vedle titulů představených v čísle již dříve – vydání série knih v nakladatelství BB art. V roce 2003 (u příležitosti veletrhu Svět knihy věnovanému v tom roce právě Africe) vyšly následující tituly: Zrnko pšenice od Ngũgĩ wa Thiong’o, Svět se rozpadá od Chinuy Achebeho, Aké: Léta dětství od Wole Soyinky (všechny tři tituly přeložil z angličtiny Vladimír Klíma), Ptačí skála: příběh ze starého Zimbabwe; Statečný zachránce od Meshacka Asare (z angličtiny Blažena Kukulišová), Náměsíčná země Mia Couto (z angličtiny Lada Weisová) a Tak dlouhý dopis Mariama Bâ (z francouzštiny Věra Šťovíčková-Heroldová). Nakladatelství Alpress vydalo r. 2006 v edici Klokan světově veleúspěšný román Alexandera McCall Smithe Srdce africké krásky (z angličtiny přeložila Pavla Kubaláková) či řadu afrických románů Wilbura Smithe, bělošského spisovatele, který se sám vnímá jako „africký“ spisovatel (narodil se v dnešní Zambii a literární kariéru zahájil v dnešním Zimbabwe), třebaže většina čtenářů jej považuje za „Američana“ (ze všechny např.: Oko tygra, 2004; Nářek vlků, 2006 nebo Triumf slunce, 2005; vše v překladu Pavla Kaase).
V elektronické podobě si na adrese www.kontinent.cz můžete přečíst ukázky z povídkových sbírek Procházka savanou (2003, různí afričtí autoři, sestavil a přeložil V. Klíma) a Přivolávač deště (2003, zimbabwské povídky, ed. M. Malaba aj. Olša jr.). Na podzim tohoto roku Kontinenty připravují vydání antologie lusofonních afrických povídek a snad také povídek z Malawi. V nakladatelství Triton vyjde v blízké době kniha Etiopská moudrost – amharská přísloví a rčení autorů Zdeňka Poláčka a Pavla Mikeše.
Přes dojem kyprého literárního provozu přinejmenším směrem z Afriky k nám jmenují čeští afrikanisté a překladatelé z afrických literatur řadu autorů, kterým v tuzemsku ještě kniha nevyšla a pro ucelenou představu o aktuálním dění v Africe by měla: Bessie Head (Botswana), Sony Labou Tansi (Kongo) – zde jsou myšleny jeho prozaické práce –, Ali Mazrui (Keňa), Steve Chimombo (Malawi), Nuruddin Farah (Somálsko), Tsitsi Dangarembga, Chenjerai Hove (Zimbabwe), Shimmer Chinodya (Zimbabwe), feministická autorka Yvonne Vera a výbor z moderní nigerijské literatury.
Recenze uvedla dramata vyšlá v edici Současná hra Divadelního ústavu. Některá z nich už byla také jevištně či rozhlasově nastudována: Nestydu (od Koffi Kwahulé) předvedli v režii Evy Salzmannové studenti DAMU v r. 2004 jako svou závěrečnou práci. Bajku o lásce, pekle a márnici (autorky Caya Makhélé) uvedlo v režii Petra Hrušky r. 2005 Divadlo na prádle. Převozníkův malý bratr a Procházka s anonymními sousedy (obě od Kossi Efoui) byly uvedeny ve Viole r. 2006 jako scénické čtení rozhlasové úpravy. Český rozhlas 3 – Vltava adaptoval tato dramata: Bajka o lásce pekle a márnici (v r. 2003), Převozníkův malý bratr (2005), Dni se vlečou, noci taky… (od Léandre-Alain Barker, 2006), Maska Siky (od José Pliyi, 2004) – prvé tři jmenované v režii Lídy Engelové, čtvrtou v režii Ivana Chrze.
Z afrických dramat nezařazených do edice Současná hra uvedl vloni ve svém překladu režisér Jan Tošovský se studenty DAMU hru Josého Pliyi Syndrom dobrodince.
V letošním roce bude jako součást Dnů Afriky představena první africká hra v češtině, podle níž vznikla performance českých Afričanů. Jejím hlavním autorem je Angolan žijící v ČR, Paul American; název hry zní: Capoeira aneb z Afriky a Brazílie do Prahy.
Dny Afriky tento rok zahájila fotografická výstava „Afrika očima českých fotografů“, která potrvá až do 8. 6. 2007. Výstava představuje rozmanitý shluk afrických fotografií pořízených českými fotografy a cestovateli minulosti i současnosti. Navštívit ji můžete v Českém centru Praha, Rytířská ulice č. 31, Praha 1.
Z dalších akcí, kterých ve spojitosti se Dny Afriky po Česku v průběhu května a června uskuteční na tři desítky (www.czechcenters.cz), vybíráme tyto výstavy:
Moderní zimbabwské sochařství (Národní galerie v Praze, Botanická zahrada v Tróji, a Masarykovo muzeum v Hodoníně)
Madagaskar (Národní muzeum v Praze)
Umění Makondů a Chewů (Muzeum Zlatý Klíč, Karlovy Vary)
Afrika – divočina v srdci (Nová radnice, Brno)
Masky a sochy Afriky (Zámek, Blansko)
Afrika – země mnoha tváří (Muzeum jindřichohradecka, Jindřichův Hradec)
Objevné cesty Afrikou (AutoŠkoda muzeum, Mladá Boleslav)
Doporučujeme také navštívit stálé expozice Náprstkova muzea afrických a asijských kultur v Praze, pražskou Pelléovu vilu se sbírkou tradičního afrického umění a moderní kresby J. Anderleho, Památník dr. Emila Holuba v Holicích či expozici „S inženýry Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly“ v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kde Afrika hraje významnou roli.