Plav
archiv
Úvodník

Milé čtenářky, milí čtenáři,
když jsem byla v roce 2006 přijata k magisterskému studiu dánštiny na FF UK, určilo to moje budoucí směřování nejen na dalších pět let. Důkladné seznámení s jazykem, literaturou, kulturou i historií Dánů, mezi nimiž jsem si navíc našla mnohé přátele, vedlo k tomu, že se Dánsko stalo nedílnou součástí mého života, mým odborným zájmem i koníčkem. Vím najisto, že stejný proces se odehrál u všech přispěvatelů do tematické části tohoto čísla. Mou nabídku účasti na něm přijali s nadšením a hned mi začali posílat tipy na to, jaké texty a jací autoři by se v Plavu měli objevit. Je jen škoda, že kvůli potížím se získáváním autorských práv si nakonec nemůžete přečíst úplně všechny. Naprostá většina se však do čísla dostala a výběr je rozhodně pestrý.
Vydejte se nyní s námi na cyklistický výlet Dánskem Nedánskem, jak zní pohádkový název čísla (přece jen nejznámějším dánským spisovatelem v Čechách stále zůstává pohádkář Hans Christian Andersen). Kromě pohádek ovšem odkazuje zároveň na určitý nesoulad mezi image státu blahobytu, kterou má Dánsko v cizině, a o poznání drsnější realitou, již mnohé z ukázek odkrývají.
Začneme dvěma velikány dánské moderny, Johannesem V. JensenemKlausem Rifbjergem, pokračovat budeme mimo jiné skrze minimalismus, možná nejoblíbenější styl současné dánské literatury, přičemž cestou v čísle potkáme velké množství ženských autorek, vedle známé Katrine Marie Guldagerové například Alici Madsenovou. Tyto i další texty nám pomohou odhalit skrytá zákoutí současného kontinentálního Dánska a života v něm. Na závěr vsedneme do kajaku a vydáme se do Grónska a na Faerské ostrovy, které též z administrativního hlediska patří k Dánsku, do kouzelného, i když poněkud drsného světa mýtů i polárních expedic.
Nezbývá než dodat, že v příštím čísle povedou naše kroky pro změnu na jih a přes oceán, do Mexika.

Kristýna Králová


© 2005 občanské sdružení Splav!