Plav
archiv
Úvodník

Dámy a pánové,
léto vrcholí a to znamená, že je nejvyšší čas začíst se do prázdninového dvojčísla a nechat se pozvat na výpravu. Cílem letošní cesty se stane Indický subkontinent – obrovský poloostrov, jehož literatura je při podrobnějším pohledu různorodá jako celý vesmír.
V tomto čísle najdete povídky přeložené z bengálštiny, hindštiny, tamilštiny a urdštiny, ale také z angličtiny – což jsou základní jazyky krásné literatury v regionu. Zdeněk Štipl v úvodním eseji uvádí, že literárních jazyků tu jsou zhruba dvě desítky – ovšem těch větších. Některé z nich prý mají jen několik miliónů čtenářů, zatímco jiné počítají čtenáře na stamilióny. Jde z toho závrať. Jako když při bližším zaostření zjistíte, že v jednom čtverečním centimetru fotografie tmavé noční oblohy lze rozeznat stovky světelných teček, což jsou vzdálené galaxie. A každá z nich čítá asi miliardu hvězd, a kolem každé hvězdy může být planetární soustava podobná té naši.
Letos si připomínáme 70. výročí od vyhlášení samostatnosti Indie a Pákistánu. Této události bychom nynější číslo chtěli věnovat. Další kulaté výročí je komornější – před deseti lety vyšlo číslo časopisu Plav s názvem Gramatika, poezie, Indie (6/2007). Jedna dekáda, to už je slušná tradice. Těší nás, že jeden z přispěvatelů posledního „indického“ čísla, Pavel Hons, připravil rozhovor s tamilským prozaikem Perumálem Muruganem a vyhotovil dva překlady i do aktuálního čísla. Zvláštní poděkování patří Tomáši Daňhelovi, který dal dohromady tým odborníků a všestranně přispěl k vydání tohoto čísla. Sám také přeložil texty Najjara MasúdaIntizára Husaina.
Upozorňujeme rovněž na netematické texty, mezi nimiž najdete například úryvek z románu Tormoda Caimbeula v překladu Petry Johany Poncarové, který letos získal první místo v překladatelské soutěži Jiřího Levého. Text letošního hosta festivalu Měsíc autorského čtení Wojciecha Góreckého nás zavede na arménsko-íránskou hranici. Příspěvek Zdeňka Lyčky v rubrice historie překladu pak lze vnímat jako pozvání k příštímu číslu, jež bude věnováno literatuře Inuitů.

Alexej Sevruk


© 2005 občanské sdružení Splav!