Plav
archiv
Úvodník

Milé čtenářky, milí čtenáři,
z jihoamerické Argentiny se přesouváme na ostrov s nejseverněji položeným hlavním městem na světě. Island se v poslední době stává stále častějším cílem turistů toužících po panenské přírodě a krajině kontrastů, ne nadarmo se mu říká země ledu a ohně. Nabízí však i pestrou paletu možností pro milovníky literatury. Vždyť sami Islanďané se prý považují za literární národ, tradičně se umisťují i na předních příčkách žebříčků v počtu vydaných knih na jednoho obyvatele. Literátem se zde údajně stane každý desátý.
Pozornost školených čtenářů se často upíná na středověké památky islandské literatury, ságy. Autoři 20. a 21. století své kořeny nepřehlížejí, pro některé z nich jsou dokonce přímým zdrojem inspirace, jak se mimo jiné dozvíme z poutavého eseje Dagný Kristjánsdóttir. Současní islandští spisovatelé jsou ale zároveň i velmi kosmopolitní, a ač geograficky odloučení, všímají si témat, která hýbají celým dnešním světem. Zabývají se konzumem a odvrácenými stránkami civilizace, ale i tématy nadčasovými – láskou a mezilidskými vztahy.
Příkladem inspirace z vnějšku mohou být silně intertextuální povídky Gyrðiho Elíassona a Fríðy Á. Sigurðardóttir. Do nitra se naopak obrací Gerður Kristný, jejíž básně zaujmou svou upřímností a intimitou. A do světa lehce fantaskního nás zavede Böðvar Guðmundsson, jenž ve své povídce vdechl život mocnostem hýbajícím s lidskými osudy. Autorů v čísle najdete mnohem více a každý z nich má osobitý způsob vyprávění. Nechybí zde ani pohled překladatelský – o překládání z islandštiny, literatuře i o Islanďanech samotných se můžete dozvědět v rozhovoru s docentkou Helenou Kadečkovou.
Nechte se proto vtáhnout do příběhů z dalekého severu a nasajte jejich atmosféru. Příští číslo čtenáře přenese na Blízký východ, konkrétně k íránským autorkám.
Závěrem bychom rádi poděkovali Státnímu fondu kultury České republiky, který finančně podpořil vydávání Plavu v roce 2016.

Anna Jirásková


© 2005 občanské sdružení Splav!